
Talviretkeilijän blinit
Joulukuussa koitti vihdoin Luonto- ja eräopaskoulutuksen retkiruokaviikonloppu. Kotimatkalla maalailin mielessäni, miten raportoisin blogissa heti kaiken oppimani. Tehtailisin kotona marjasoseesta kuivattuja, kauniita herkkuremmejä, rakentelisin käteviä reissuruokapusseja, instailisin luomukseni ja lähtisin testaamaan tekeleitäni metsäretkelle.
Mutta kun on talvi, tekee mieli blinejä. Ja koska elämykset menevät aina helppouden edelle, ei tälläkään retkellä tingitty yhtään mistään. Vispilät, aeropress ja kulhot kolisten siis kohti metsää.

Nuotion tulen lämpö ei pakkasessa riittänyt blineille, joten otimme käyttöön trangian & bensapolttimon.
Olen vasta aloitteleva talviretkeilijä, siksipä etsin nuotiopaikkoja, joista kotimatkalle pääsee luikkimaan vaikka keskellä yötä, jos pakkanen puraisee sietämättömällä tavalla. Toistaiseksi olen herännyt vasta aamulla, onnellisena oravanpoikana riippumattoni uumenista.
Alla mielestäni maailman paras bliniohje kaikkien käyttöön. Harmikseni en muista, mistä olen ohjeen pohjan vuosia sitten kopioinut. Jos tunnistat omaksesi, lähetän lämpimät ja voisulaiset kiitokset!
Parhaalta blinit maistuvat pakkasen pureskellessa varpaita ja pimeyden kietaistua maiseman mustaan halaukseen. Viihdytkö paremmin sisätiloissa? Voin paljastaa: ohje toimii erinomaisesti ihan kotihellankin ääressä.
Talviretkiblinit kahdelle luistelijalle
1/4 pkt tuorehiivaa
2dl täysmaitoa
1 1/2 dl tattarijauhoja
1 dl vehnäjauhoja (jos mukana keliaakikko, käytä vain tattarijauhoja)
2 keltuaista
1 dl turkkilaista jugurttia
2 rkl voisulaa
1 dl olutta
1 tl suolaa
1/4 tl sokeria
2 valkuaista
Paistamiseen
kirkastettua voita
Täytteeksi
Mätiä, smetanaa, punasipulisilppua, tilliä, mustapippuria myllystä
Sysää taikina alulle jo kotona
Liuota hiiva kädenlämpöiseen maitoon. Vatkaa joukkoon jauhot. Pakkaa taikina mukaan. Tämä taikinan alku voi muhia mukana kymmenenkin tuntia.
Kun tuli palaa jo, jatka taikinan valmistusta
Erottele keltuaiset valkuaisista. Sekoita keltuaiset, jogurtti, voisula, olut, suola ja sokeri taikinan alkuun.
Juuri ennen paistamista, kun pannu on jo kuumana
Vatkaa valkuaiset vaahdoksi. Kääntele vaahto taikinan sekaan.
Paista ja herkuttele.

Hyvien eväiden ja täydellisen leiripaikan lisäksi tarvitaan myös hyvä kaveri. Kiitos Tomppa, kun lähdit taas minuutissa-ideasta-toteutukseen-retkelle ja otit ison siivun tämän jutun kuvituskuvista!

Hyvää huomenta! Kahvit valmistan niin kotona kuin retkelläkin aina Aeropress-kahvinvalmistuslaitteella. Parhailla retkillä olen saanut kahvin suoraan riippumattoon. Mutta eihän sellaista voi oikeasti tapahtua? Eihän?

Blinit herkuteltu, aamiaiset nautittu, edessä täydellinen luistelupäivä, jonka voi potkaista käyntiin suoraan sängystä. Mikä voisi olla täydellisempää?
PS: Pitkään luulin, että nuotiopaikkojen halkomislaitteesta puuttuu joku osa. Onneksi avasin suuni ja kysyin. Tämähän on mainio härveli, nyt kun ymmärsin, että yleensä puuttuva osa löytyy ihan tuosta vierestä.